TERÁPIA
Rohanó világunkban számos akadállyal találkozhatunk , azonban mégis azok esnek legnagyobb súllyal latba , amelyek megakadályoznak bennünket abban , hogy kiegyensúlyozott személyiségek legyünk.
A jelenlegi problémáknak amelyek gátakat szabnak a teljes élhető és boldog élethez , a gyökerét érdemes megkeresni. Mindennapi életünk megkeserítői csak a tünetek , de nyilván súlyos zavarokat okozhatnak.
Ilyen tünetek lehetnek : a depresszió, szorongás , alkohol , drog és egyéb függőségek, fóbiák, kapcsolati nehézségek , evészavarok, pánikrohamok , testi tünetek , betegségek stb.
Az akadémikus orvoslás példájával élve , a torokgyulladás a tünet , ez antibiotikummal kezelhető, ami csak a tünetek elnyomása .Elképzelhető hogy ez csak ideig óráig működik,és kiújul mert lehet a végső és teljes megoldás/ lehet / a mandula kivétele . Ez a gyökér probléma .
Mentális problémáink hasonlóan működnek . Ha csak a tüneteket nyomjuk el különböző félmegoldásokkal , hosszabb rövidebb ideig jól lehetünk , de visszaeshetünk mindaddig amíg a gyökér problémát fel nem derítettük, át nem alakítottuk , meg nem gyógyítottuk magunkban .
Azt is figyelembe kell vennünk , hogy jelenlegi tüneteink okozója nem egy nap vagy egy hét alakult ki ,elképzelhető hogy a gyerekkorunkban , így a gyógyuláshoz is hosszabb idő szükséges . Türelmet és időt kell adnunk magunknak és főleg kitartást .
A segítő vagy terápiás üléseken kétféle módszerrel tudjuk a gyökér problémákat kideríteni , ezen segíteni .
Egyrészt kognitív , beszélgetős módszerrel másrészt pedig imaginációval,, relaxációval, vizualizációval . Természetesen semmi sem kötelező csak amivel azonosulni tudsz.
Az imaginációval , vizualizációval a tudatalatti bölcsességét állítjuk szolgálatunkba úgy hogy képekben gondolkodunk ,amelyre , bármily hihetetlen mindenki képes . Tudatalattink óriási hatalommal rendelkezik , és megértésével , tudatosítással előbbre juthatunk az életutunkon, személyiségfejlődésünkben , akadályaink elhárításában
Néhány példa a témakörökből amiből választhatunk
- Érzelmi intelligencia fejlesztése
- Párkapcsolati és egyéb kapcsolati zavarok kezelése
- Kiút a depresszióból , szorongásból
- Motiváció újraélesztése
- Kamaszok , fiatal felnőttek értékválságának kezelése
- Nőiség megélése , hogyan legyünk igazi NŐK ?
- Stressz kezelés -Segítség a nehéz időkben
A terápiás beszélgetések általában 1-1,5 órásak és az általad választott ütemben ismétlődnek/ hetente , kéthetente , havonta /Igazából akkor hatékonyak , ha egy folyamatban tesszük ezt. A rövidebb terápiák 3-5 alkalmat jelentenek, a hosszabb lehet 10-20 alkalom .
Az alkalmak számával kapcsolatban teszek javaslatot ,de nyilván Te dönthetsz másképp.
Téves vélekedések a segítő beszélgetésekről
- Tévhit
A terápia során kiderül , hogy egy káosz az életem , rosszul csinálom a dolgaimat , nem tartom kézben az életemet. Ráadásul mindenért én vagyok a hibás.
A terapeuta nem hibáztatja a klienseket , hanem velük együtt működve megkeresi , megkeresik az okokat , a problémák gyökereit. Ezek rávilágítanak arra , hogy miért vannak hiányok az életükben , miért történnek velük rossz dolgok, esetlegesen miért nem tudnak előbbre lépni és segít ezen / a klienssel együttműködve, az ő tempójában / változtatni.
2. Tévhit
Ha elmegyek terápiára bolondnak tartanak , elítélnek. Bélyegeket sütnek rám pl: nem tudja mit csináljon jódolgában stb. A terápiára csak a súlyosan sérülteknek van szükségük.
Ha valaki rászánja magát a terápiára , az nem azt jelenti , hogy bolond. Inkább azt h erős mert érzi, hogy segítségre van szüksége , és van bátorsága azt igénybe venni. Hiszen csak az erősek kérnek segítséget , a gyengék sokszor nem merik vállalni gyengeségüket. És mindezen túl aki elítél elképzelhető , hogy neki nagyobb szüksége lenne a segítségre , csak pont ő nem meri igénybe venni.
3. Tévhit
Minek a terápia ott van a család a barátok ! Nekik el lehet mondani mindent! A normális , józan ember így tesz .
A barátok és családtagok nagyon sokat segíthetnek azzal , ha meghallgatnak. Vannak esetek amikor ez elég is lehet. De ők nem szakemberek és sokszor elfogultak , más szemszögből nézik a problémákat. Esetleg hajlamosak azt felnagyítani, vagy megpróbálni eltussolni, vagy saját problémáikat állítják előtérbe. Ezzel nem segítenek a lelki tusával küzdőknek.
4.Tévhit
A terápia azt jelenti, hogy van egy séma a szakember meghallgat és tanulmányai alapján megmondja a tutit.
Ez a legnagyobb tévhit ! A terapeuta nem mondja meg a tutit , mert erre nincs felhatalmazása. A tanulmányai alapján sem.. De ismerhet olyan megoldásokat , módszereket amivel közösen meg tudják találni a tutit, a kliens legjobb megoldását az adott helyzetben.
5. Tévhit
A terapeuta majd tanácsot ad majd megmondja mit tegyek döntési helyzetben , megoldja helyettem problémás helyzeteimet . Nekem csak fizetnem kell neki ezért.
Hu , hát ez nagyon nem igaz ! A terapeuta nem ad tanácsot. Ő nem hozhat döntéseket , nem oldhat meg semmilyen nehéz szituációt. Fizetni azért kell , mert ez egy munka / inkább hivatás / és hozzásegít ahhoz , hogy úgy dolgozzunk magunkon , közösen , hogy abból érettségünknek/ amit mi el tudunk fogadni teljes szívvel / megfelelő legjobb eredmény születhessen.
Várlak szeretettel, őszinte elfogadással !